Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.
Customized for You
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Track Your Progress
every week, we’ll send you an estimated GRE score based on your performance
Practice Pays
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Thank you for using the timer!
We noticed you are actually not timing your practice. Click the START button first next time you use the timer.
There are many benefits to timing your practice, including:
Your score will improve and your results will be more realistic
Is there something wrong with our timer?Let us know!
GRE Math Challenge #31-hot dog costs twice as much as a soda
[#permalink]
07 Sep 2014, 06:47
Expert Reply
2
Bookmarks
00:00
Question Stats:
52% (02:10) correct
47% (02:31) wrong based on 42 sessions
HideShow
timer Statistics
A vendor sells h hot dogs and s sodas. If a hot dog costs twice as much as a soda, and if the vendor takes in a total of d dollars, how many cents does soda costs?
Re: GRE Math Challenge #31-hot dog costs twice as much as a soda
[#permalink]
11 Mar 2018, 00:15
sandy wrote:
A vendor sells h hot dogs and s sodas. If a hot dog costs twice as much as a soda, and if the vendor takes in a total of d dollars, how many cents does soda costs?
A. \(\frac{100d}{(s +2h)}\)
B. \(\frac{(s + 2h)}{100d}\)
C. \(\frac{d(s +2h)}{100}\)
D. \(\frac{100d}{(s +2h)}\)
E. \(\frac{d}{100(s + 2h)}\)
Given options A and D both are same, so pls correct it pls.
Re: GRE Math Challenge #31-hot dog costs twice as much as a soda
[#permalink]
13 Mar 2018, 23:33
1
The question should be more precise. It should say that how many cents does "each" soda costs.
Anyway, here's the solution by plugging in numbers. Suppose, one soda costs $1 (100 cents) so one hot dog costs $2 (200 cents) as the hot dog costs twice as much as soda.
Suppose the vendor sells 10 hot dogs and 10 sodas so in total he makes d = $30.
Now let's try A by plugging h = 10, s = 10, and d = 10. We have (100*30)/(10 + 2(10)) = 100 cents. So A is the answer as each soda costs 100 cents.
Re: GRE Math Challenge #31-hot dog costs twice as much as a soda
[#permalink]
21 Sep 2022, 21:27
Hello from the GRE Prep Club BumpBot!
Thanks to another GRE Prep Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).
Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
gmatclubot
Re: GRE Math Challenge #31-hot dog costs twice as much as a soda [#permalink]