Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.
Customized for You
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Track Your Progress
every week, we’ll send you an estimated GRE score based on your performance
Practice Pays
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Thank you for using the timer!
We noticed you are actually not timing your practice. Click the START button first next time you use the timer.
There are many benefits to timing your practice, including:
Your score will improve and your results will be more realistic
Is there something wrong with our timer?Let us know!
A pen manufacturer produces pens at a cost of $6.00 each for the first
[#permalink]
13 Oct 2023, 08:12
1
Expert Reply
00:00
Question Stats:
100% (01:14) correct
0% (00:00) wrong based on 8 sessions
HideShow
timer Statistics
A pen manufacturer produces pens at a cost of $6.00 each for the first 200 pens and $4.50 for each additional pen. If 1,000 pens were produced by the manufacturer and sold for $9.00 each, what was the manufacturer’s gross profit?
Re: A pen manufacturer produces pens at a cost of $6.00 each for the first
[#permalink]
18 Jan 2024, 15:01
1
The cost of producing the first 200 pens = 6 * 200 = 1200 The cost of producing the remaining 800 pens = 4.5 * 800 = 3600 The revenue from selling the pens = 9 * 1000 = 9000 The gross profit = 9000 - 1200 - 3600 = 4200
gmatclubot
Re: A pen manufacturer produces pens at a cost of $6.00 each for the first [#permalink]