Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.
Customized for You
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Track Your Progress
every week, we’ll send you an estimated GRE score based on your performance
Practice Pays
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Thank you for using the timer!
We noticed you are actually not timing your practice. Click the START button first next time you use the timer.
There are many benefits to timing your practice, including:
Your score will improve and your results will be more realistic
Is there something wrong with our timer?Let us know!
The price of oranges was initially set at "5 for $4.00
[#permalink]
01 Oct 2022, 05:32
Expert Reply
1
Bookmarks
00:00
Question Stats:
64% (00:56) correct
35% (00:48) wrong based on 17 sessions
HideShow
timer Statistics
The price of oranges was initially set at "5 for $4.00." However, due to a bad harvest, the price was raised to "4 for $5.00." How much more does it cost per orange now than before?
Re: The price of oranges was initially set at "5 for $4.00
[#permalink]
10 Mar 2023, 10:43
1
Expert Reply
Carcass wrote:
The price of oranges was initially set at "5 for $4.00." However, due to a bad harvest, the price was raised to "4 for $5.00." How much more does it cost per orange now than before?
(A) $0.30 (B) $0.45 (C) $0.50 (D) $0.60 (E) $0.65
The original price per orange was 4/5 =0.80
The new price per orange is 5/4 = 1.25.
Thus, the price difference is 1.25 - 0.80 = 0.45.
Answer: B
gmatclubot
Re: The price of oranges was initially set at "5 for $4.00 [#permalink]