Carcass wrote:
A grocery store is having a sale on cherries. Usually, the cost is $6.99 per pound for cherries. This week, the price is 30% less. How much does a customer save if he purchases 23 pounds of cherries this week?
A. $2.10
B. $5.25
C. $4.89
D. $17.48
E. $4.20
At the regular price of $6.99 per pound, the cost for 23 pounds of cherries = ($6.99)(23) ≈ ($7.00)(23) ≈
$161If the sale price is 30% less, then the money savings ≈ 30% of
$161≈ (0.3)(
$161)
≈ $48.30
Hmmmmm!