Anna buys apples and bananas. She spends the same amount on both, but
[#permalink]
25 Aug 2025, 08:07
Question Stats:
0% (00:00) correct
0% (00:00) wrong
based on 0 sessions
Hide
Show
timer Statistics
Anna buys apples and bananas. She spends the same amount on both, but she buys one more pound of apples than bananas. The price of bananas is \$1 more per pound than the price of apples. If she purchased 4 pounds of apples, what is the price per pound of bananas?
A. 1
B. 2
C. 3
D. 4
E. 5
----------------------------------------------------------------------------------
The OA will be automatically revealed on Monday 25th of August 2025 09:07:19 PM Pacific Time Zone