KarunMendiratta wrote:
Bob bought 5 walnuts for $1 and 4 apples for $1. He spent a total of $19.50. He sells both at 20 for $5 and as a result gains $3. How many walnuts did he buy?
A. 45
B. 50
C. 55
D. 60
E. 70
OA Explanation:5 walnuts for $1 means 1 walnut for 20 cents
4 apples for $1 means 1 apple for 25 cents
He sold 20 items for $5 which means he sold each item at 25 cents
Notice, he did not gain or lose anything on apples.
i.e. $3 gain must be from walnuts
Profit from 1 walnut is 5 cents
Therefore, \(\frac{$3}{5 cents} = \frac{300}{5} = 60\)
Hence, option D