GRE Prep Club Team Member
Joined: 20 Feb 2017
Posts: 2506
Given Kudos: 1055
GPA: 3.39
Re: The price of a pack of 6 juice bottles is $60. Each bottle of juice in
[#permalink]
19 Apr 2023, 19:43
Two packs of 6 juice bottles cost $60 x 2 = $120. This gives us 12 juice bottles.
If 12 juice bottles are purchased individually, it would cost 12 x $12.5 = $150.
Therefore, the amount saved on purchasing 12 juice bottles in two packs of six bottles as compared to purchasing them individually is $150 - $120 = $30.
Hence, the answer is $30.