Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.
Customized for You
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Track Your Progress
every week, we’ll send you an estimated GRE score based on your performance
Practice Pays
we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Thank you for using the timer!
We noticed you are actually not timing your practice. Click the START button first next time you use the timer.
There are many benefits to timing your practice, including:
Your score will improve and your results will be more realistic
Is there something wrong with our timer?Let us know!
The price of each mango is 65 taka and the price of each gua
[#permalink]
Updated on: 14 Feb 2021, 02:17
2
Bookmarks
00:00
Question Stats:
72% (02:37) correct
27% (03:01) wrong based on 18 sessions
HideShow
timer Statistics
The price of each mango is 65 taka and the price of each guava is 45 taka. Aslam buys total 10 mangoes and guavas at an average price of 56 taka. How many mangoes must Aslam put back and replace with guavas so that the average price of the pieces of fruit that he keeps is 52 taka?
The price of each mango is 65 taka and the price of each gua
[#permalink]
14 Feb 2021, 01:54
Expert Reply
Online there are different versions of this question
I was wondering why the students have on forum 10,000 questions from good sources and they still go online in some obscure angle to pick up a question that does not have neither the answers in increasing or decreasing order, Messed up. Just from that is not a good question